Někteří prognostici se na téma ekonomiky v Evropské unii vyjadřují skepticky. Prý stagnuje. Evropská komise to tak pesimisticky ovšem nevidí.
Evropská komise ve své jarní makroekonomické předpovědi avizovala, že ekonomika eurozóny i celé Evropské unie, poroste o 2,3% Zároveň je ovšem potřeba počítat pro rok 2019 zpomalení kvůli úprav měnové politiky v některých zemích a zpomalení světového obchodu.
Nicméně Evropa pokračuje v růstu. Nezaměstnanost se dostává nejen v České republiky a minimum. Rotou investice a veřejné finance si také polepšili.
Samozřejmě jsou zde také rostoucí rizika, kvůli kterým se může hospodářství evropské unie velmi výrazně zpomalit. Kolísání finančních trhů, které jsme mohli sledovat v posledních měsících, se může stát trvalejším jevem. Velké riziko představuje protekcionismus, který se nesmí stát normálem, varoval ekonom Moscovici. Protekcionismus by mohl poškodit občany, kteří naopak potřebují spíše podporu.
Nízká nezaměstnanost má i své negativa
Nezaměstnanost se snižuje i nadále a dostala se na úroveň před hospodářskou krizí. Ve stávající době je na 7,1% a pro rok 2019 lze předpokládat pokles na 6,7 procenta. Nicméně v zemích, které platí eurem je o něco vyšší. Loni to bylo 9,1%, pro letošek se očekává 8,4% a pro příští rok 7,9%.
Pokles nezaměstnanosti může přinášet celou řadu nevýhod. Tím, že lidé nemají obavy o práci a jsou si vědomi toho, že práci si vždycky najdou, klesá výrazně motivace pracovníků, což je samozřejmě velmi vážné riziko. Jsou to v konečném důsledku spíše zaměstnanci než zaměstnavatelé, kteří si určují pravidla. To pro vedení firem rozhodně není příliš pozitivní. Tato situace klade požadavky na nové vedení pracovního týmu a manažerské postupy. Také dochází více než kdykoli v historii k zaměstnávání lidí, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie.