Za poslední sledovaný rok, tedy rok 2016 – 2017 byl celkový nárůst mužů podnikatelů na čísle 5 734, zatímco žen přibylo do podnikání 7 858. Tedy v posledním sledovaném období na každého muže dle uvedených informací přibylo 1,5 živnosti, zatímco na jednu ženu to bylo 1,3 živosti.
Nejvíce podnikatelek tedy žije v Praze, zatímco podnikatelů v jihovýchodní části České republiky. S tím souvisí i to, že v Praze opravdu nejvíce roste počet podnikatelek už od roku 2009.
Ženy si nejčastěji zakládají podnikání na:
· drobné služby
· maloobchod
· poradenství
· vzdělávací činnost
A jaké jsou důvody toho, že nejvíce nyní živnosti zakládají ženy?
· Snaha o nezávislost
· přínos do rodinného rozpočtu
· nespokojenost v zaměstnání
· nemožnost se vrátit do zaměstnání po mateřské/rodičovské dovolené
Podle uvedené asociace a její analýzy také od roku 2013 je mezi ženami trendem podnikání a zároveň také zvyšování sebevědomí a získávání jistoty, díky které a se kterou pak do podnikání vstupují. Informovanost a dostupnost informací o podnikání, která je díky státním a soukromým subjektům, pomáhá nejen ženám, ale samozřejmě i mužům v počátku podnikání.
Mezi další faktory, který pomáhá rozpohybovat ženy, které třeba několik let váhají se založením byznysu, patří také vznik nových prostor pro sdílení zkušeností žen, ať už to jsou platformy pro sdílení zkušeností z podnikání, tři zkušeností s konkrétními typy produktů či obchodních zakázek.
Ženy, které rozvíjí svůj byznys a vytrvají, jsou většinou velmi přínosnou součástí ekonomiky naší země a jsou jedním z faktorů, které pomáhají dobré ekonomické situaci v České republice.