Lanzarote
Lanzarote si zachoval svou původní tvář, která převažovala na africkém kontinentu v době druhohor, kdy tu probíhala aktivní sopečná činnost. Možná vás překvapí řada zachovalých kráterů, i když se tu na nich také podepsala eroze. Zároveň tu objevíte nejkrásnější písečné pláže v celém souostroví, kryté malými zátokami, tou nejpůsobivější je Playa de Famara.
Z přírodních památek vyjmenujme např. jeskyni Jameos del Aqua nebo biosférickou rezervaci Timanfaya zařazenou mezi světové dědictví UNESCO.
La Gomera
Vyniká zelenou barvou již z velké vzdálenosti, a pokud máte to štěstí spatřit jej z letadla, budete uchváceni jeho krásou. Vyplatí se nasadit na záda batoh a vydat se napříč kopcovitou krajinou vavřínového porostu do Národního parku Garajonay. Zapomeňte však na písečné pláže, přístup do Atlantiku je prudší po kamenitých srázech.
El Hierro
Říká se mu rovněž „skrytý ostrov“. Jistě vás zaujme architektura městečka San Andrés a přírodní rezervace El Sabinar se zvláštními odrůdami jehličnatých stromů, které jsou neustále bičovány čerstvým větrem. Na své si tu přijdou rybáři a vyznavači sportovního potápění.
La Palma
Stejně jako všechny ostatní menší ostrovy byl i tento vyhlášen na počátku nového milénia biosférickou rezervací, začleněnou do programu UNESCO. Nejvyšším bodem La Palmy je hora s prominencí přes 2400 metrů a na jejím vrcholu byla postavena astronomická observatoř. La Palma není příliš vhodná pro koupání, ale spíše pro turistické výšlapy.
Fuerteventura
Podobně jako na Lanzarote, i zde jsou k vidění úchvatné písečné pláže s jemným oranžovým i černým pískem. Obdivují je i sportovní potápěči a vyznavači vodních sportů – jachtingu a windsurfingu. Na povrchu ostrova naleznete i mnoho přírodních úkazů, jako jsou např. mohutné písečné přesypy Dunas de Corralejo, ale i uměle zavlažovaná zeleň. S podobnými písečnými dunami se můžete setkat i na Gran Canaria v jeho jižním cípu Maspalomas.